منو اصلی

پر بازدیدترین ها

1398/1/29 پنجشنبه

بلایی که اسرائیل بر سر منتقدانش در آمریکا می‌آورد

ایلهان عمر از زمان انتقاد نسبت به نفوذ آیپک در سیاست آمریکا تا به حال مجبور به عذرخواهی شده، متهم به حمایت از عاملان حادثه 11 سپتامبر شده و دست آخر تهدید به قتل شده است.
1392/12/21 چهارشنبه
سیره اولیاء خدا،
امام مهربانیها

در احسان و دستگیری از دیگران سر از پا نمی‌شناختند. در خراسان و در روز عرفه تمام موجودی آن روز خود را به نیازمندان بخشیدند.

حجت‌الاسلام حسین سالم درباره موانع عمل به سیره اولیاء خدا، گفت: یکی از مشکلات این است که صفات خوب در ما نهادینه نشده و دوام ندارد. حج و زیارت می‌رویم اما آثار آن فقط تا مدتی با ماست و باز دچار روزمرگی و صفت قبلی می‌شویم.

سالم، بهترین راه نهادیه کردن صفات خوب را آشنایی با سیره عملی اولیاء خدا دانست و گفت: بنا بر نص صریح قرآن، پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) و اهل بیت (علیهم السلام) برای ما اسوه و الگو زندگی هستند.

این استاد حوزه درباره واژه «سیره» چنین توضیح داد: حالتی که در شخص ثبات و دوام دارد سیره گفته می‌شود، بر خلاف صفاتی که گاه هست و گاه نیست.

سالم، با استناد به کتاب «آموزش دین» مرحوم علامه‌طباطبایی بیان کرد: انسان سه گونه وظیفه دارد؛ وظیفه در برابر خداوند، خود و دیگران.

این کارشناس دینی بر اساس این تقسیم‌بندی به سیره رضوی پرداخت و گفت: حضرت مقید بودند که کم بخوابند و زیاد روزه بگیرند. شیخ صدوق می‌نویسد حضرت (ع) سه روز روزه در ماه را ترک نکردند؛ پنجشنبه اول و آخر هر ماه و دوشنبه دهه میانی هر ماه.

وی ادامه داد: وقتی امام رضا (ع) پیراهن خود را به عنوان صله به دعبل بن علی خزاعی دادند فرمودند این پیراهن را نیک نگاه دار که در آن هزار شب و هر شب هزار رکعت نماز و هزار ختم قرآن بجای آوردم.

نماز اول وقت

سالم از دیگر صفات ثابت حضرت (ع) را اهمیت به نماز اول وقت برشمرد و گفت: روزی در خراسان امام هشتم (ع) به ابراهیم بن موسی فرمودند: اذان بگو و او درخواست کرد قدری تامل کنند تا همراهان هم برسند. حضرت (ع) فرمودند که خدا ترا بیامرزد «هرگز نماز اول وقت» را بدون عذر به تاخیر نینداز و نماز را اول وقت برپا کن.

این استاد حوزه به نمونه دیگری از اهتمام حضرت (ع) به نماز اول وقت اشاره کرد و اظهار کرد: روزی مناظره با عمران صائبی به اوج رسیده بود. وقت نماز رسید، حضرت (ع) خواستند مجلس را ترک کنند. عمران صائبی التماس کرد که بحث را ادامه دهند. حضرت (ع) فرمودند نماز می‌خوانیم و باز می‌گردیم.

هر روز عطر بزنید

سالم درباره وظیفه نسبت به خود در سیره امام رضا (ع) گفت: حضرت ثامن‌الحجج (ع) به بهداشت اهمیت ویژه می‌دادند و می‌فرمودند که پاکیزگی اخلاق پیامبران است. یاسر خادم می‌گوید هرگز ندیدم امام رضا (ع) در معابر عمومی آب دهان بر زمین بیندازد.

وی افزود: امام هشتم (ع) همه را به عطر زدن روزانه و اگر قدرت ندارند یک روز در میان و اگر نتوانستند روزهای جمعه توصیه می‌فرمودند.

هرگز سخن کسی را قطع نکردند

این استاد حوزه درباره وظیفه نسبت به دیگران در سیره عملی امام رضا (ع)، گفت: حضرت رضا (ع) در معاشرت نیکو سرآمد بودند. با روی گشاده و متبسم با همه روبرو می‌شدند. ابراهیم ابن عباس می‌گوید که علی‌بن‌موسی‌الرضا (ع) هرگز کلام کسی را قطع نکردند. هر کس با امام (ع) سخن می‌گفت، سخنانش را گوش می‌دادند و تا مطلب تمام نمی‌شد، سخن او را قطع نمی‌کردند. در حضور دیگران پای خود را دراز ‌نکردند. برای حرمت نهادن به دیگران آنها را با کنیه خطاب می‌کردند.

با فرودستان هم‌غذا می‌شدند

سالم ادامه داد: مردی از اهالی بلخ نقل کرده است که در سفر خراسان همراه امام رضا (ع) بودم. امام (ع) همه غلامان و سیاهان را کنار خود بر سر سفره می‌نشاندند تا همراه امام (ع) غذا بخورند. این مرد می‌گوید به امام رضا (ع) عرض کردم بهتر است اینان بر سفره‌ای دیگر و جداگانه بنشینند. علی‌بن‌موسی‌الرضا (ع) فرمودند که ساکت باش! پروردگار همه یکی و پدر و مادر همه یکی است، پاداش هم بر اساس اعمال است.

فعلی که اجر دارد، زیان ندارد

سالم درباره بخشندگی امام رضا (ع) گفت: آن حضرت (ع) در احسان و دستگیری از دیگران سر از پا نمی‌شناختند. در خراسان و در روز عرفه تمام موجودی آن روز خود را به نیازمندان بخشیدند. فضل بن سهل گفت این عمل شما موجب ضررو زیان است. امام رضا (ع) فرمودند که چنین نیست. بلکه در این عمل سود فراوان نهفته است. عملی که اجر و کرامت برای انسان دارد، ضرر و زیان تلقی نکنید.

وی با بیان حساسیت حضرت (ع) درباره تعیین دستمزد کارگران، گفت: روزی حضرت (ع) سیاهی را دیدند که همراه غلامان مشغول بنایی است. حضرت فرمودند او کیست، گفتند فردی است که کمک می‌کند. امام رضا (ع) پرسیدند که آیا مزدش را تعیین کرده‌اید؟ گفتند خیر هرچه بدهیم می‌پذیرد. امام ناراحت شدند و فرمودند که بارها گفته‌ام هیچ‌کس را برای کار نیاورید مگر آنکه اول مزدش را تعیین کرده و قرارداد بسته باشید. کسی که بدون قرارداد کار می‌کند اگر سه برابر مزدش به او بدهید باز گمان می‌کند کم به او پرداخت کرده‌اید و اگر قرارداد ببندید و به مقدار مزدش بپردازید از شما خشنود خواهد شد و اگر بیشتر بدهید سپاس‌گزار.

نامه ثامن‌الحجج (ع) به حضرت عبدالعظیم حسنی

سالم، یکی از یادگارهای زیبای امام رضا (ع) را نامه‌ای دانست که علی‌بن‌موسی‌الرضا (ع) به حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) نگاشتند و گفت: در این نامه حضرت (ع) می‌نویسند سلامم را به دوستانم برسان و به آن‌ها بگو شیطان را به دل‌های خویش راه ندهید، در گفتارتان راستگو باشید و امانت را ادا کنید. خاموشی پیشه کنید و از جدل و نزاعی بیهوده که سودی ندارد بپرهیزد. به هم روی آورده و به ملاقات هم بروید، خود را به دشمنی و بدگویی مشغول نسازید؛ زیرا با خود عهد کرده‌ام که اگر کسی چنین کرد و دوستی از دوستانم را ناراحت و خشمگین کرد، از خدا بخواهیم در دنیا با شدیدترین عذاب‌ها مجازات کند و در آن سرا از زیانکاران خواهد بود.


اطلاعیه ها و بیانیه ها

1396/8/13 شنبه

قطعنامه تظاهرات سراسری یوم‌الله 13 آبان «روز ملی مبارزه با استکبار جهانی» سال 1396

طی قطعنامه ای اعلام شد : ماجرای برجام و بدعهدی‌های آمریکا و ادامه تحریم‌ها ثابت کرد که عزت و استقلال کشور، تنها در سایه اتکا به توانمندی‌ها و نیروها و ذخایر خویش است
1396/8/10 چهارشنبه

دعوت عموم مردم برای حضور در راهپیمایی یوم الله 13 آبان

در زمان حاضر- نقشه شوم استکبار جهانی نفوذ به ایران اسلامی است، لذا برگزاری باشکوه راهپیمایی یوم‌ا... سیزدهم آبان- روز ملی مبارزه با استکبار جهانی- مناسبت‌ترین فرصت برای نمایش انسجام ملت سلحشور و استکبارستیز علیه شیطان بزرگ آمریکا است.

سایت های مرتبط

آلبوم تصاویر
صوت
عشق بی مرز
سرافراز باشی میهن من
خدا حافظ ای مرد تنهای کوفه
دعای عهد  با صدای  استاد فرهمند
فیلم
نماهنگ دنیا خوابیده- وا ویلا از یم
بنام مردم  به کام دشمن
در آرزوی شهادت
نفوذ و فروپاشی

تقويم

<>
شيدسچپج
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

نظر سنجی

ایا از طراحی سایت شورای مشهد راضی هستید؟
   
بله
خیر


بازديدها

تعداد بازديد اين صفحه: 305649
تعداد بازديد از سايت: 32319423
تعداد بازديد زيرپورتال: 429241
اين زيرپورتال امروز: 233
در امروز: 3084
اين صفحه امروز: 124
Guest (SGuest)


مجری سایت : شرکت سیگما