770 شهید ترور در خراسان رضوی

770 شهید ترور توسط منافقین در خراسان رضوی

770 شهید ترور در خراسان رضوی

 

به گزارش شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی خراسان رضوی 770  شهید ترور افتخار استان خراسان رضوی هستند که  مشهد مقدس با ۴۴۲ شهید ترور و پس از آن سبزوار با ۹۶ شهید، نیشابور با ۹۱ شهید وقوچان ۳۶ شهید از شهرستان‌های شاخص دارای شهید ترور است. 

     در ذیل  زندگی نامه یکی از شهدای  شاخص خراسان رضوی  می اوریم :

زندگینامه شهید حجت الاسلام والمسلمین سیدرضا کامیاب

1- دوره تحصیل:

حجت الاسلام سید رضا کامیاب در مرداد ماه سال ۱۳۲۹ در روستای نوده از توابع گناباد در خانواده‌ای کشاورز و روحانی دیده به جهان گشود و از ابتدا تحت تربیت پدرش قرار گرفت و دوران طفولیت و کودکی خویش را در محیطی آکنده از روحانیت به پایان برد. تا سن ۱۳سالگی در زادگاهش به تحصیل و کار اشتغال ورزید سپس به گناباد مهاجرت نمود و در حوزه علمیه این شهر قریب ۲ سال ادامه تحصیل داد. به لحاظ استعداد شایسته‌ای که در شهید کامیاب بود مرحوم آیت الله حاج شیخ غلامرضا نصیری، رئیس حوزه آن وقت گناباد، به ایشان پیشنهاد داد به حوزه علمیه مشهد برود؛ لذا شهید به مشهد عزیمت کرد و با جدیت تمام مشغول فراگیری دروس حوزوی گردید.

دروس ابتدایی را نزد استاد ادیب و دروس متوسطه را نزد استاد صالحی فراگرفت. در این حین زلزله ای در سال ۱۳۴۷ در منطقه فردوس- کاخک به وقوع پیوست. عده ای از طلاب و رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای و شهید کامیاب برای کمک به زلزله زدگان به این شهر سفرکردند و در آنجا این آشنایی فتح بابی بود برای آغاز فعالیت های سیاسی او.

2- دوره تدریس و مبارزات قبل از انقلاب اسلامی:

با پیشنهاد شهید به حضرت آیت الله خامنه ای در رابطه با شروع درس تفسیر دگرگونی نوینی در حوزه علمیه مشهد بوجود آمد که وحشت ساواک گردید و نهایتا به تعطیلی این درس از طرف مزدوران شاه منجر شد.

با تعطیل شدن این درس نه تنها رابطه شهید با حضرت آیت الله خامنه ای قطع نشد؛ بلکه بصورت مخفی و گسترده تر ادامه یافت و به نشست های خصوصی حجت الاسلام کامیاب، مرحوم آیت الله واعظ طبسی، شهید جوانمرد هاشمی نژاد و حضرت آیت الله خامنه ای که محور حرکت‌های اصیل اسلامی در خراسان بودند، گردید.

در جریان جشن های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی بعلت فعالیت های ضدحکومتی از سوی ساواک شناسایی گردید و ساواک موفق به دستگیری او نشد.

فعالیت های سیاسی و تبلیغی ایشان منحصر به مشهد نبود بلکه در بسیاری از شهرهای کشور به روشنگری می‌پرداخت از جمله در رمضان سال۱۳۵۶ کرمان را تکان داد و هزاران تن از مردم این شهر را در مسجد جامع گرد آورده بود که به تظاهرات عظیم و گسترده در این شهر موجب گشت. به دنبال این ماجرا سازمان ساواک شهر کرمان دستور دستگیری شهید را صادر کرد اما با هوشیاری شهید موفق به دستگیری ایشان نشدند.

پس از آن شهید به شهر یزد می رود و شب را در منزل شهید محراب حضرت آیت الله صدوقی به سر می برد و از آنجا به شهر قزوین سفر می کند. سخنرانی های پرشور وی در آن جا موجب تعطیلی بازار و حمله دژخیمان نظام به مردم و بازار گردید. در پی این ماجرا معاون ساواک این شهر دستور دستگیری شهید را صادر کرد که خوشبختانه شهید توسط عده ای از دانشجویان آگاهی و انقلابی شبانه به تهران منتقل می شود.

3- دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی:

شهید کامیاب پس از پیروزی انقلاب هم چنان به فعالیت خستگی ناپذیر خود ادامه میدهد و در محافل و سخنرانی ها و مجالس پاسخ به سؤالات متن دفاع از انقلاب و افشای چند انقلاب خصوصاً جریان های انحرافی و کمونیسم و منافقین آگاهی های لازم را به مردم منتقل و نقش حساس خویش را در پاسداری از سنگر اسلامی تمامیت انقلاب به خوبی ایفا می کند.

شهید کامیاب شدیدترین و سرسخت‌ترین موضع را در برابر گروهک‌ها و منافقین داشت و در جریان تظاهرات منافقین در مدارس که به تعطیلی مدارس انجامید گفت:

بزرگترین دشمن انقلاب منافقین خواهند بود و شاید شهادت ما به دست همین افراد باشد.

شهید کامیاب با وارستگی خاصی اعتقاد داشت که اگر در مجلس شورای اسلامی افرادی مکتبی سازش ناپذیر متقی فداکار متفکر و مبارز و آگاه به مسائل سیاسی روز و در یک کلام در خط امام باشند تحقق آرمان ها و اهداف شایسته یک نظام انقلابی و اسلامی امکان پذیر خواهد بود. لذا در انتخابات میان دوره ای دوم مرداد ماه سال۱۳۶۰ شرکت کرد و با رای قاطع مردم به نمایندگی مجلس شورای اسلامی برگزیده شد.

4- محل ترور و شهادت:

روز ۸ مردادماه۱۳۶۰ مصادف با ۲۷ رمضان ۴۰۲ ه.ق ساعت۱۱ ظهر شهید کامیاب از دفتر حزب جمهوری به سمت منزلش به راه افتاد و قرار بود ساعت ۱۲ خودش را به فرودگاه برساند. همزمان با حرکت ماشین، موتورسواری با ۲سرنشین که از قبل از مسیر حرکت شهید را اطلاع داشت به تعقیب او پرداخت و در تقاطع خیابان راه آهن (خیابان شهید کامیاب فعلی) و خیابان خواجه ربیع درحالی که سرعت ماشین کم شد ۲ گلوله به کتف و جمجمه وی شلیک کردند. سرانجام شهید کامیاب پس از چند ساعت در بیمارستان به حیات جاوید و لقاء رب نائل آمد.

مزار مطهر شهيد حجت الاسلام و المسلمین سید رضا کامياب، نماينده شهيد مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی  در رواق دارالزهد مبارکه درحرم مطهر حضرت رضا«ع» قرار دارد.

 

 

 


خروج