1399/04/03

حقوق بشر در کلام رهبر انقلاب

تا آن جایی که بنده اطلاع دارم، هیچ دولتی را نمی شناسم که به قدر دولت امریکا ناقض حقوق بشر باشد.

حقوق بشر در کلام رهبر انقلاب

آنچه در پی می آید، گزیده ای از بیانات رهبر معظم انقلاب در باره حقوق بشر مورد ادعای غرب و حامیان آنان است که به مناسبت‌های مختلف عنوان شده و  هدف از این گردآوری، تبیین هرچه بهتر ماهیت رژیم  های مستکبر و حامیان آنان است که در آستانه فرا رسیدن هفته بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی از نظر مخاطبان می گذرد.

دولت آمریکا بزرگترین نقض‌کننده‌ی حقوق بشر در دنیا

تنها مورد استفاده‌ی از بمب اتم مربوط می‌شود به بمباران اتمی دو شهر ژاپن در سال ۱۹۴۵ میلادی و درست در زمانی که شعله‌های جنگ جهانی دوم رو به خاموشی بودند. قوای نظامی آمریکا در ششم و نهم اوت ۱۹۴۵ در دو حمله‌ی جداگانه‌ی اتمی به شهرهای هیروشیما و ناکازاکی بیش از ۲۰۰ هزار تن شامل غیرنظامیان و زنان و کودکان را به کشتن داده و هزاران انسان بی‌گناه را دچار مصدومیت و جراحت‌های بلندمدت کردند. پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR به مناسبت سالروز این جنایت و نسل‌کشی توسط دولت ایالات متحده‌ی آمریکا گزیده‌ای از بیانات رهبر انقلاب درباره‌ی نقض حقوق بشر از سوی آمریکا را منتشر می‌کند.

* بمب اتم فقط توسط آمریکا استفاده شده است
عامل سوم [بروز چالش در پایه‌ی فکری غرب برای مدیریت دنیا] بُروز تعارض‌هاى عملى با شعارهاى غربى است؛ یعنى اینها در دنیا دم از آزادى و دم از دموکراسى و دم از حقوق بشر و این حرف‌ها می‌زدند؛ در عمل آن‌قدر دولت‌هاى غربى با این شعارها عملاً مخالفت کردند و نقض کردند این شعارها را که امروز طرح این شعارها در دنیا از سوى غربى‌ها به‌صورت یک امر مستهجن درآمده است؛ یعنى افراد صاحب فکر می‌فهمند. تعداد کودتاهایى که دولت‌هاى غربى و قدرت‌هاى غربى علیه دولت‌هاى مستقل - غالباً دولت‌هاى ملى - انجام دادند، یک تعداد عجیبى است. طبق بعضى از گزارش‌ها، آمریکا پس از جنگ دوم [جهانى] تا امروز براى سرنگونى پنجاه دولت اقدام کرده! در مورد پنجاه دولت انواع و اقسام اقدام‌ها را کرده؛ با ده‌ها جریان مقاومتِ مردمى مخالفت کرده که اینها در کارنامه‌ى آمریکا و دیگران مضبوط است. استفاده‌ى از بمب اتم؛ تنها موردى که بمب اتم استفاده شده است [توسط] آمریکا است که بیش از همه دم از مردم و دم از حقوق مردم و مانند اینها می‌زند و بیش از دویست هزار نفر کشته شدند -در آن حوادث ژاپن- و تعداد خیلى بیشترى هم دچار عوارض آن شدند. زندان گوانتانامو، زندان ابوغریب، این حوادثى که پیش آمد، زندان‌هاى مخفى‌اى که در اروپا ثابت شد براى همه و روشن شد که اینها زندان‌هاى مخفى دارند و مردم را شکنجه می‌کنند و بى‌محاکمه نگه می‌دارند، که هنوز هم هست؛ همه دارند مى‌بینند. این هم عامل سومى بود که نظام ارزشى مورد ادعاى غرب را به چالش کشید.
 
* به خاطر نقض حقوق بشر گریبان آمریکایی‌ها را در پیشگاه دادگاه افکار عمومی دنیا  می‌گیریم
بنده عرض می‌کنم هر کس دیگری [هم‌] درباره‌ی حقوق بشر حرف بزند، آمریکایی‌ها حق ندارند درباره‌ی حقوق بشر حرف بزنند؛ [چون‌] دولت آمریکا بزرگ‌ترین نقض‌کننده‌ی حقوق بشر در دنیا است؛ نه [فقط] دیروز، [بلکه] همین امروز، همین حالا؛ اینها کسانی هستند که رژیم غاصب صهیونیستی به پشتوانه‌ی اینها و پشت‌گرمی اینها است که دارد این همه شرارت در این منطقه می‌کند. فلسطین در چه وضعی است؟ فلسطینی‌ها در چه وضعند؟ غزّه در چه حالی است؟ احوال مردم غزّه را مردم دنیا نمی‌دانند؟ بیمارِ محتاج درمان اضطراری در آن قطعه‌ی مظلومِ زمین، روی زمین مانده است، داروهای ابتدایی در اختیار او قرار نمی‌گیرد! چرا؟ چون آمریکا پشت سر رژیم صهیونیستی غاصب است. یک کشوری را، یک مردم مظلومی را از اطراف محاصره کنند، راهی به بیرون نداشته باشند، هیچ امکانی نداشته باشند، مریضشان هم روی زمین می‌ماند، گرسنه‌شان هم گرسنه می‌ماند، اوّلیّات زندگی هم از آنها دریغ داشته می‌شود؛ اینها ظلم نیست؟ اینها تخلّف از حقوق بشر نیست؟ آن‌وقت اینها شرم نمی‌کنند اسم حقوق بشر بر زبان می‌آورند؟ این آقا اوّلی که می‌خواست بیاید، در تبلیغات انتخاباتی پنج شش سال قبل، یکی از وعده‌هایی که به مردم آمریکا داد، این بود که زندان گوانتانامو را تعطیل می‌کند؛ [الان] شش هفت سال گذشته، آیا زندان گوانتانامو تعطیل شد؟ اینها این‌جوری‌اند. ظلم به مردم، حمله‌ی به مردم، [آوردن] هواپیماهای بی‌سرنشین در افغانستان و پاکستان، کشتار مردم بی‌گناه، هزاران گونه جنایت علیه غیر نظامیان در مناطق مختلف، و شیوه‌های جنایت ناشناخته -که حالا خیلی از جنایات اینها شیوه‌هایی است که برای مردم دنیا ناشناخته است، بعدها معلوم خواهد شد- آن‌وقت اینها اسم حقوق بشر را می‌آورند؟ ما مدّعی نظام ایالات متّحده‌ی آمریکا و بسیاری از دولت‌های غربی هستیم، به‌خاطر نقض حقوق بشری که آنها انجام می‌دهند. ما مدّعی هستیم، ما از آنها سؤال می‌کنیم، ما گریبان آنها را می‌گیریم در پیشگاه دادگاه افکار عمومی دنیا؛ و آنها جوابی ندارند. بیانات در دیدار مردم قم ۱۳۹۲/۱۰/۱۹
 
* آمریکایی‌ها می‌گویند «حقوق بشر»، ولی منافع خود را اراده می‌کنند
شورای امنیت سازمان ملل دارای ساختار و سازوکاری غیرمنطقی، ناعادلانه و کاملاً غیر دموکراتیک است؛ این یک دیکتاتوریِ آشکار و یک وضعیت کهنه و منسوخ و تاریخ مصرف گذشته است. با سوء استفاده از همین سازوکار غلط است که آمریکا و همدستانش توانسته‌اند زورگوئی‌های خود را در لباس مفاهیم شریف بر دنیا تحمیل کنند. آنها می‌گویند «حقوق بشر»، و منافع غرب را اراده می‌کنند؛ می‌گویند «دموکراسی»، و دخالت نظامی در کشورها را به جای آن می‌نشانند؛ می‌گویند «مبارزه با تروریسم»، و مردم بی‌دفاع روستاها و شهرها را آماج بمب‌ها و سلاح‌های خود می‌سازند. در نگاه آنها، بشریت به شهروندان درجه‌ی یک و دو و سه تقسیم می‌شوند. جان انسان در آسیا و آفریقا و آمریکای لاتین ارزان، و در آمریکا و غرب اروپا گران قیمت‌گذاری می‌شود. امنیت آمریکا و اروپا مهم، و امنیت بقیه‌ی بشریت بی‌اهمیت دانسته می‌شود. شکنجه و ترور اگر به دست آمریکائی و صهیونیست و دست‌نشاندگان آنها صورت گیرد، مُجاز و کاملاً قابل چشم‌پوشی است. زندان‌های مخفی آنها که در نقاط متعددی در قاره‌های گوناگون شاهد زشت‌ترین و نفرت‌انگیزترین رفتارها با زندانیان بی‌دفاع و بی‌وکیل و بی‌محاکمه است، وجدان آنان را نمی‌آزارد. بد و خوب، کاملاً گزینشی و یکطرفه تعریف می‌شود. منافع خود را به نام «قوانین بین‌المللی»، و سخنان تحکم‌آمیز و غیرقانونی خود را به نام «جامعه‌ی جهانی» بر ملت‌ها تحمیل می‌کنند و با شبکه‌ی رسانه‌ایِ انحصاریِ سازمان‌یافته، دروغ‌های خود را راست، و باطل خود را حق، و ظلم خود را عدالت‌طلبی وانمود می‌کنند و در مقابل، هر سخن حقی را که افشاگر فریب آنها است، دروغ، و هر مطالبه‌ی برحقّی را یاغی‌گری می‌نامند. بیانات در شانزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد ۱۳۹۱/۰۶/۰۹
 
* پرچم حقوق بشر در دست بزرگترین ناقض حقوق بشر است
کسانی‌که در گوشه و کنار نق می‌زنند و می‌گویند چرا به انرژی هسته‌یی چسبیده‌اید، غافلانه به نفع دشمنان ملت حرف می‌زنند؛ آنها هم بدانند امروز مسأله‌ی انرژی هسته‌یی بهانه‌ی تهدیدهای آمریکاست. ابرقدرت، شأن خود را در تهدید کردن می‌داند. قدرت سلطه‌گر و زورگو کارش با تهدید پیش می‌رود و ملت‌های دنیا و خیلی از دولت‌ها متأسفانه در مقابل تهدیدهای اینها کوتاه می‌آیند و اینها را بیشتر بر امورِ خودشان مسلط می‌کنند. کار آنها تهدید است، و امروز بهانه‌ی تهدید آنها انرژی هسته‌یی است. این هم که نباشد، بهانه‌ی دیگری مطرح می‌کنند. خودشان تروریست‌پرورترینِ دولت‌هایند، اما ایران اسلامی و مسلمان‌ها را متهم به تروریسم می‌کنند! سربازان و نیروهای امنیتی آمریکا بدترین جنایت‌ها را در نقاط اشغالی عراق و در زندان ابوغریب مرتکب می‌شوند -که یک نمونه از این همه، جنایت زندان ابوغریب است؛ والّا نظایر آن زیاد است- به انسان‌ها اهانت می‌کنند، حقوق انسان‌ها را لگدمال می‌کنند؛ چه در این‌جا، چه در افغانستان، چه در زندان‌های خودشان، چه در گوانتانامو؛ آنگاه دیگران را به نقض حقوق بشر متهم می‌کنند! تا آن‌جایی که بنده اطلاع دارم، هیچ دولتی را نمی‌شناسم که به قدر دولت آمریکا ناقض حقوق بشر باشد. بنده با ملاحظه‌ی آمار و ارقام و حوادثی که در این چند سال پیش آمده -چیزی که جلوی چشم خود ما بوده است- به این نتیجه می‌رسم که شاید در دنیا دولتی نباشد که به قدر دولت آمریکا نقض حقوق بشر کرده باشد. علاوه بر جنایات اینها در اطراف دنیا، در خود آمریکا هم اینها جنایت و نقض حقوق بشر می‌کنند. امروز مثل سال‌های گذشته سیاهان آمریکا همچنان تحت فشار و مورد ظلم و ستم و تبعیض‌اند. در سال ۷۱ یا ۷۲ در زمان ریاست جمهوریِ پدر همین بوش بر اثر ظلم واضحی که علیه سیاه‌پوست‌ها به‌وقوع پیوسته بود، شورش عظیمی در بعضی از ایالت‌های آمریکا به‌وجود آمد و چون پلیس نتوانست مقابله کند، ارتش را وارد صحنه کردند. در زمان رئیس جمهور بعدی، بیش از هشتاد نفر از فرقه‌ی داوودیان را -یک فرقه‌ی مسیحیِ مخالف سیاستهای دولت آمریکا- که در یک خانه اجتماع کرده بودند و با اخطار پلیس بیرون نمی‌آمدند، جلوی چشمان مرد و زن و کودک، زنده زنده در آتش سوزاندند؛ اما اینها خم به ابرویشان نیامد! رعایت حقوق بشر آنها این است! در زمان رئیس جمهور فعلی آمریکا در شمال افغانستان -آن وقتی که افغانستان را اشغال می‌کردند- غیر از بمب‌هایی که بر سر مردم ریختند و فجایعی که در شهرها ایجاد کردند، در یک زندان جمع کثیری زندانی را به رگبار بستند و قتل عام کردند؛ خبرش هم در دنیا پیچید، منتها امپراتوری‌های خبری نمی‌گذارند این خبرها بماند و در ذهن مردم جایگزین شود؛ فوراً خبر را جمع می‌کنند. آن‌وقت می‌گویند در فلان کشور یا در ایران اسلامی به فلان زندانی اهانت شده؛ مثلاً فرض کنید به او دمپاییِ درستی نداده‌اند! نقض حقوق بشر در آمریکا و به‌وسیله‌ی آمریکایی‌ها در دنیا از همه‌ی کشورها بیشتر است؛ اما مردم دنیا و همچنین ملت ایران و دولت ایران و نظام اسلامی را به نقض حقوق بشر متهم می‌کنند! پرچم حقوق بشر را کسانی به دست گرفته‌اند که خودشان بزرگترین ناقض حقوق بشرند! بیانات در دیدار زائرین و مجاورین حرم مطهر رضوی 
 

طرح‌ قضيه‌ي‌ حقوق‌ بشر از طرف‌ سردمداران‌ امريكا، يك‌ دكان‌ و يك‌ وسيله‌ براي‌ استفاده‌ي‌ بيشتر است

طرح‌ قضيه‌ي‌ حقوق‌ بشر از طرف‌ سردمداران‌ امريكا، چه‌ حالا و چه‌ در روزهاي‌ قبل‌، يك‌ دكان‌ و يك‌ وسيله‌ براي‌ استفاده‌ي‌ بيشتر است‌. اينها به‌ حقوق‌ بشر اعتقاد ندارند. اينها كساني‌ هستند كه‌ در مقابل‌ چشمشان‌، حكومت‌ صهيونيستي‌ در كشور فلسطين‌، مردم‌ فلسطين‌ را به‌ بدترين‌ وجهي‌ زير فشار و كشتار و اختناق‌ و شكنجه‌ قرار مي‌دهد و آنها حاضر نيستند حتي‌ به‌ زبان‌، عمل‌ او را محكوم‌ كنند. فلسطيني‌ها انسان‌ نيستند؟ !حقوق‌ بشر شامل‌ فلسطيني‌ها نمي‌شود؟!

اينها كساني‌ هستند كه‌ مرتجعترين‌ و مستبدترين‌ حكومتهاي‌ دنيا متكي‌ به‌ آنهايند، از آنها مدد و كمك‌ مي‌گيرند و انسانها را نابود مي‌كنند.

امريكا و بسياري‌ از قدرتهاي‌ بزرگ‌، اصلا به‌ حقوق‌ بشر اعتقاد ندارنددروغ‌ مي‌گويند

**امريكا و بسياري‌ از قدرتهاي‌ بزرگ‌، اصلا به‌ حقوق‌ بشر اعتقاد ندارنددروغ‌ مي‌گويند. طرح‌ مسأله‌ي‌ حقوق‌ بشر، براي‌ فريب‌ و وسيله‌ي‌ فشار است‌; براي‌ اين‌ است‌ كه‌ اگر خواستند دولتي‌ را زير فشار افكار عمومي‌ قرار بدهند، با تهمت‌ نقض‌ حقوق‌ بشر زير فشار قرار بدهند وخودشان‌ را متولي‌ حقوق‌ بشر در دنيا معرفي‌ كنند; آن‌جايي‌ هم‌ كه‌ لازم‌ مي‌دانند، به‌عنوان‌ طرفداري‌ از حقوق‌ بشر، حتي‌ قواي‌ نظامي‌ وارد يك‌ كشور بكنند و حكومت‌ آن‌ كشور را تغيير بدهند!

 

رهبر معظم انقلاب در جمع‌ نيروهاي‌ مقاومت‌ بسيج‌، گروهي‌ از پرستاران‌ و جمعي‌ از پرسنل‌ نيروي‌ دريايي‌ ارتش‌ - ۷  آذرماه ۱۳۶۹- اظهار داشتند:

چه‌ كساني‌ داعيه‌ي‌ حقوق‌ بشر دارند؟ كساني‌ كه‌ همين‌ امروز از پنجه‌هايشان‌، خون‌ مردم‌ فلسطين‌ مي‌چكد

**امروز ملت‌ ايران‌ بايد هوشيار باشد; چون‌ دشمن‌ با اسمهاي‌ مختلف‌ ـ از جمله‌ به‌ نام‌ حقوق‌ بشر ـ در فكر دشمني‌ كردن‌ و ضربه‌ زدن‌ به‌ انقلاب‌ و اسلام‌ است‌. دفاع‌ امثال‌ امريكا از حقوق‌ بشر، براي‌ ملتها و مظلومان‌ دنيا، هم‌ خنده‌آور و هم‌ گريه‌آور است‌. از طرفي‌، خنده‌آور و مضحكه‌ است‌; چون‌ خود نقض‌ كنندگان‌ درجه‌ي‌ اول‌ حقوق‌ بشر، سنگ‌ حقوق‌ بشر را به‌ سينه‌ مي‌زنند! چه‌ كساني‌ داعيه‌ي‌ حقوق‌ بشر دارند؟ كساني‌ كه‌ همين‌ امروز از پنجه‌هايشان‌، خون‌ مردم‌ فلسطين‌ مي‌چكد. حالا هرچه‌ در سالهاي‌ گذشته‌، در شرق‌ و غرب‌ عالم‌ ـ در آفريقا و آسيا و در جاهاي‌ گوناگون‌ ـ ملتها را نابود كردند و كشتند و بشر و حقوق‌ بشر را به‌ مسخره‌ گرفتند، به‌ جاي‌ خود محفوظ. همين‌ امروز رژيم‌ صهيونيستي‌، به‌ پشتيباني‌ امريكا و همپيمانانش‌، ملت‌ فلسطين‌ را با بدترين‌ و فجيعترين‌ وضعي‌، زير فشار و شكنجه‌ قرار داده‌ و خون‌ مردم‌ و شهداي‌ فلسطين‌، به‌ گردن‌ اوست‌. چنين‌ انسانهايي‌، دم‌ از حقوق‌ بشر مي‌زنند! اين‌، مضحكه‌ و تمسخر نيست‌؟!

اسلام‌ بزرگترين‌ ضامن‌ حقوق‌ بشر است‌

**از طرف‌ ديگر، گريه‌آور هم‌ است‌. براي‌ بشريت‌، مصيبتي‌ از اين‌ بالاتر نيست‌ كه‌ مفاهيم‌ و ارزشهاي‌ انساني‌، اين‌طور در دست‌وپاي‌ اين‌ سياستبازان‌ خبيث‌ بيفتد. ايران‌ اسلامي‌ را به‌ نقض‌ حقوق‌ بشر متهم‌ مي‌كنند; در حالي‌ كه‌ اسلام‌ بزرگترين‌ ضامن‌ حقوق‌ بشر است‌.

شما سردمداران‌ ظلم‌ و استكبار هستيد كه‌ حقوق‌ بشر را نقض‌ كرده‌ايد

**شما سردمداران‌ ظلم‌ و استكبار هستيد كه‌ حقوق‌ بشر را نقض‌ كرده‌ايد. شما هستيد كه‌ سازمان‌ ملل‌ و كميسيون‌ حقوق‌ بشر و مفاهيم‌ انساني‌ را به‌ مسخره‌ گرفته‌ايد و همه‌ را بازيچه‌ي‌ دست‌ خودتان‌ مي‌خواهيد. براي‌ ما، ارزش‌ انسان‌ و ارزش‌ حقوق‌ انسان‌، آن‌قدر زياد بوده‌ و زياد است‌ كه‌ به‌ خاطر آنها حاضر شده‌ايم‌ با همه‌ي‌ قدرتهاي‌ استكباري‌ جهان‌، مقابل‌ و مواجه‌ بشويم‌.

شماها اگر طرفدار حقوق‌ بشر بوديد، چرا به‌ رژيمهاي‌ مرتجع‌ و ظالم‌ و مستبد و خبيث‌ اعتراض‌ نمي‌كنيد؟

**شماها اگر طرفدار حقوق‌ بشر بوديد، چرا به‌ رژيمهاي‌ مرتجع‌ و ظالم‌ و مستبد و خبيث‌ كه‌ بويي‌ از دمكراسي‌ نشنيده‌اند و در كشورشان‌ به‌ عنوان‌ نمونه‌، يك‌بار يك‌ صندوق‌ رأي‌ گذاشته‌ نشده‌ است‌، اعتراض‌ نمي‌كنيد؟چرا فقط به‌ جمهوري‌ اسلامي‌ كه‌ مظهر آزادي‌ و دخالت‌ مردم‌ در امور است‌ و در مسايل‌ مختلف‌، انتخابات‌ آزاد و پي‌درپي‌ برگزار مي‌كند و مردم‌ در كوچه‌ و خيابان‌ و مجامع‌ عمومي‌، حرف‌ دلشان‌ را مي‌زنند و شعار مي‌دهند، اعتراض‌ مي‌كنيد؟!

شما طرفدار حقوق‌ بشر نيستيد; شما طرفدار بي‌ديني‌ و تسلط خودتان‌ بر كشورها و ملتها هستيد

**شما طرفدار حقوق‌ بشر نيستيد; شما طرفدار بي‌ديني‌ و تسلط خودتان‌ بر كشورها و ملتها هستيد. شما از كوتاه‌ شدن‌ دست‌ پليد خودتان‌ از كشور ثروتمند و وسيع‌ ايران‌ و تهديدشدنتان‌ در ساير كشورها ناراحتيد. شما نسبت‌ به‌ انقلاب‌، دشمن‌ خوني‌ هستيد. اين‌ انقلاب‌، نوكران‌ شما را در اين‌جا از بين‌ برد. شما با انقلاب‌ كينه‌ داريد; حقوق‌ بشر بهانه‌ است‌. شما چه‌ مي‌فهميد كه‌ بشر چيست‌ و حقوقش‌ كدام‌ است‌؟ ملت‌ ايران‌ بايد هوشيارانه‌، تمام‌ دشمنيهاي‌ اين‌ طيف‌ وسيع‌ استكبار و دشمنان‌ اسلام‌ و انقلاب‌ را بفهمد و بشناسد; همچنان‌كه‌ بحمدالله‌ اكثريت‌ قاطع‌ اين‌ كشور، مي‌فهمند و مي‌شناسند.

1382/11/08 / پیام به کنگره عظیم حج

اکنون نخبگان سیاسی و فکری در دنیای اسلام، وظیفه ی سنگینی بر عهده دارند. هویت اسالمی و تعالیم روشن اسلام را در موضوعاتی چون: حقوق بشر، آزادی و مردم سالاری، حقوق زن، مبارزه با فساد، رفع تبعیض، مبارزه با فقر و عقب ماندگی علمی برای جوانان بازگو کنند. فریب رسانه های غرب را درباره مبارزه با تروریسم و مقابله با سالح های کشتارجمعی، برای همگان آشکار سازند.

حضرت آیت الله خامنه ای در خطبه های نماز جمعه تهران در تاریخ 29 خرداد ماه 1388 فرمودند:

شما نگران مردميد؟! شما چيزى به نام حقوق انسان را اصلاً قبول داريد؟!

**آن چيزى كه در اين بين از همه بدتر و زشت تر به چشم من آمد، اين حرفهائى بود كه به عنوان دلسوزى از حقوق بشر و سختگيرى به مردم، از زبان اين دولتمردان آمريكائى صادر شد كه: ما از اينكه با مردم چنين رفتار بشود، مخالفيم؛ ما نگرانيم! شما نگران مردميد؟! شما چيزى به نام حقوق انسان را اصلاً قبول داريد؟!

ما احتياج نداريم كه براى حقوق بشر كسى ما را نصيحت كند

** جمهورى اسلامى، پرچم دار حقوق انسان است. دفاع ما از مردم مظلوم در فلسطين، در لبنان، در عراق، در افغانستان، در هر نقطه اى كه مردم مظلوم واقع شدند، نشانه ى همين است. نشانه ى اين است كه پرچم حقوق بشر به وسيله ى اعتقاد به اسلام، ايمان به اسلام در اين كشور برافراشته شده است. ما احتياج نداريم كه براى حقوق بشر كسى ما را نصيحت كند.

رهبر معظم انقلاب در بيانات خود در خطبه هاى نماز جمعه (۱۹ رمضان ۱۴۱۶) بیان داشتند:

تهمتهايي را رديف مي کنند و مي گويند: شما ضدِّ حقوق بشريد

تهمتهايي را رديف مي کنند و مي گويند: شما ضدِّ حقوق بشريد، حقوق زن را رعايت نمي کنيد، مي خواهيد سلاح اتمي درست کنيد و غيره. اما اينها ظاهري است؛ بهانه است. باطن قضيه اين نيست. باطن قضيه همين موضوعي است که عرض کردم. اينها مي گويند شما چرا موجب شده ايد که در دنيا هرجا مسلماني هست، احساس هويّت کند، بيدار شود، طلبکار شود و از حالت بره اي مطيع و رام و زيرکارد بيرون آيد؟!

مقام معظّم رهبرى در ديدار جمعى از قضات و اعضاى دستگاه قضايى در تاریخ 23 دی ماه 1371 اظهار داشتند:

امروز دروغگوها در دنيا پرچمهاى حقوق بشر بلند كرده‌اند و دغلكاران عالم زير اين پرچمها و شعارها پنهان شده‌اند

امروز دروغگوها در دنيا پرچمهاى حقوق بشر بلند كرده‌اند و دغلكاران عالم زير اين پرچمها و شعارها پنهان شده‌اند. حقوق بشر در سايه‌ى عدل اسلامى و احكام اسلامى تحقق پيدا مى‌كند؛ و در دستگاه قضايى، حقوق بشر بايد هوشيارانه - نه با معيارها و ضابطه‌هاى دروغينى كه امروز غرب ارائه مى‌كند؛ بلكه با معيارهاى اسلام - مورد دقت تمام قرار گيرد. ممكن است در گوشه و كنار جامعه‌ى ما، به‌وسيله‌ى آحاد مردم يا به‌وسيله‌ى دستگاهها، مواردى كه از طرف اسلام حقيقتاً حقوق بشر شناخته شده است، نقض شود. بايد دفاع از حقوق بشر، به‌وسيله‌ى قوه‌ى قضاييه انجام گيرد. اسلام حتى براى مجرمين هم حقوق قائل است. كسى حق ندارد به فردى كه بناست اعدام شود، دشنام بدهد. دشنام چرا؟ مجازات او اعدام است. دشنام اضافه است؛ دشنام ظلم است؛ دشنام هتك حقِ اوست و بايد جلوش گرفته شود. اين، نحوه‌ى برخورد با فرد اعدامى است؛ چه برسد به زندانى؛ چه برسد به متهم تحتِ تعقيب؛ چه برسد به آن كسى كه حتى تهمت درباره‌ى او واضح و ثابت نيست و فقط گمانى درباره‌ى او هست! بايد حقوق انسان و حقى كه خداى متعال براى آحاد انسان معين كرده است، نسبت به همه‌ى افراد و در همه‌ى موارد، كاملاً رعايت شود.

384/10/19 / پیام به کنگره عظیم جح

سرلوحه ی این هدف ها، سرکوب موج اسلام خواهی و به انزوا کشیدن دوباره ی ارزش های اسلامی است. همه ی ابزارهای

تبلیغاتی و سیاسی آمریکا و دیگر سلطه طلبان، امروز به کار افتاده است تا نهضت بیداری اسلامی را به تأخیر اندازند و اگر بتوانند

سرکوب کنند.

دشمنی آمریکا با اسلام و جمهوری اسلامی

رهبر معظم انقلاب در جمع‌ كثيري‌ از كارگران‌ و معلمان‌ سراسر كشور، به‌ مناسبت‌ روز جهاني‌ كارگر و روز معلم‌ در ناریخ 11 اردیبهشت ماه 1370 فرمودند:

از اين امريكا و از اين سازمانهاى دروغين حقوق بشر، يك كلمه حرف جدى عليه او صادر نمى‌شد؛ هيچ كارى نمى‌كردند

از اين امريكا و از اين سازمانهاى دروغين حقوق بشر، يك كلمه حرف جدى عليه او صادر نمى‌شد؛ هيچ كارى نمى‌كردند! اينها با كشتار انسانهايى كه در راه اهداف دينى قيام و حركت كرده‌اند، مخالفتى ندارند؛ مشوق اين‌گونه كشتارها نيز هستند! اين، به خاطر چيست؟ به خاطر عمق دشمنى آنها با دين و بخصوص با اسلام است. چرا؟ چون اسلام در خدمت توده‌هاى مظلوم است؛ چون اسلام با قلدرى مخالف است؛ چون اسلام با سلطه‌ى امريكا و امثال امريكا مخالف است؛ چون اسلام طرفدار استقلال ملتهاى مظلوم است.

رهبر معظم انقلاب در ديدار اقشار مختلف امت شهيدپرور در 17 مهرماه 1370 اظهار داشتند:

دروغ مى‌گويند كه ادعاى طرفدارى از حقوق بشر مى‌كنند

دروغ مى‌گويند كه اظهار مى‌كنند ما با اسلام طرف نيستيم؛ دشمن خطرناك اسلام همانها هستند. دروغ مى‌گويند كه ادعاى طرفدارى از حقوق بشر مى‌كنند؛ بزرگترين دشمن بشر و حقوق بشر، همين قدرتهاى استكبارى و امروز شيطان بزرگ است. دروغ مى‌گويند كه بيان مى‌كنند ما قصد دشمنى با ملتهاى منطقه را نداريم؛ مى‌خواهند ملتهاى منطقه را اسير و برده‌ى خودشان كنند.

مقام معظم رهبری‌ در ديدار كارگزاران‌ نظام‌ و ميهمانان‌ خارجي‌ مراسم‌ دهه‌ي‌ فجر در سالروز عيد مبعث در تاریخ 13 بهمنماه 1370‌ بیان داشتند:

انواع تهمتها را به ما زدند ؛ براى اين‌كه جمهورى اسلامى را متهم به نقض حقوق بشر كنند

**انواع تهمتها را به ما زدند - بزنند - سازمانهاى وابسته‌ى به خودشان را در عالم به اسم حقوق بشر و دفاع از فلان شخص و فلان گروه بسيج كردند؛ براى اين‌كه جمهورى اسلامى را متهم به نقض حقوق بشر كنند! واقعاً كداميك از هوشمندان عالَمند كه به اين حرفها لبخند تمسخرآميز نزنند؟! قدرتهايى كه همه‌ى وجودشان در حقيقت بر ضد منافع بشريت است، امريكايى كه سرتاسر تاريخ اخيرش - كه ما به ياد داريم - آميخته‌ى با جنايت نسبت به بشريت و ملتهاست، اگر ما را متهم به نقض حقوق بشر كنند، ما چه باكى داريم و چه اهميتى مى‌دهيم؟

حقوق بشر در سايه‌ى اسلام و حكومت اسلامى تأمين مى‌شود

**ما مى‌گوييم كه حقوق بشر در سايه‌ى اسلام و حكومت اسلامى تأمين مى‌شود؛ اسلام است كه مى‌گويد: «ان الحكم الّا للَّه امر الّا تعبدوا الّا ايّاه».(۹) اين حكم، هر حاكميت ظالمانه‌يى را نفى مى‌كند. هيچ‌كس حق ندارد بر مردم حاكميت داشته باشد؛ مگر آن‌كه داراى معيارهاى پذيرفته شده باشد و مردم او را پذيرفته باشند.

رهبری معظم انقلاب در مراسم «پنجمين سالگرد ارتحال حضرت امام»(ره) در تاریخ 14 خرداد 1373 اظهار داشتند:

به جمهوري اسلامي تهمت مي زنند و مي گويند حقوق بشر را رعايت نمي کند

**مسأله ديگر اين است که به جمهوري اسلامي تهمت مي زنند و مي گويند حقوق بشر را رعايت نمي کند. مقصود آنها همان اجراي حدود اسلامي است؛ چون ما حدود اسلامي را اجرا مي کنيم. قرآن مي گويد: «و تلک حدود الله و من يتعدّ حدود الله؛»  هر کس از حدود الهي تعدّي کند، مورد تهديد پروردگار قرار گرفته است.

حرکتمان قطعاً به سمت اجراي کامل حدود پروردگار است

**حدود، حدودِ الهي است. ما نصِّ قرآن و متن آن را بر فراورده هاي ذهن قاصرِ حقوقدانان غربي که براي خودشان معارفي را خلق و اختراع کردند و آن را پيشرفته تر از معارف اديان الهي مي دانند، مقدّم مي شماريم. حدودِ الهي مقدّم است. راه اصلاح جامعه، اجراي حدود الهي است. ممکن است ما در اين مورد کوتاهيهايي داشته باشيم؛ اما حرکتمان قطعاً به سمت اجراي کامل حدود پروردگار است. حدود، حدودِ قرآني است.

رهبری معظم انقلاب در بیانات خود در دانشگاه افسرى امام حسین علیه‌السلام در تاریخ 31 اردیبهشت ماه 1393 فرمودند:

امروز بهانه، مسئله‌ى هسته‌اى است؛ یک روز بهانه، حقوق بشر است

دشمنىِ دشمنان ما به‌خاطر این است که نظام جمهورى اسلامى در مقابل نظام سلطه ایستاده است؛ در مقابل عادت بدِ تقسیم دنیا به سلطه‌گر و سلطه‌پذیر ایستاده است؛ بقیه‌ى چیزها بهانه است. امروز بهانه، مسئله‌ى هسته‌اى است؛ یک روز بهانه، حقوق بشر است؛ یک روز بهانه، یک چیز دیگر است. آنها میخواهند نظام جمهورى اسلامى را از ایستادگى در مقابل قلدرها و گردن‌کلفت‌ها و باج‌بگیرها و زورگویان عالم منصرف کنند؛ البته این اتفاق نخواهد افتاد

.


خروج