1399/03/27
علوی:

نقض حقوق بشر در آمریکا ریشه‌دار، سیستماتیک و نهادینه‌شده است

در حکومت آمریکا هیچ اراده ای برای مقابله با نقض حقوق بشر نمی بینیم.

نقض حقوق بشر در آمریکا ریشه‌دار، سیستماتیک و نهادینه‌شده است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، حجت الاسلام سید محمود علوی وزیر اطلاعات امروز دوشنبه ۲۶ خرداد در نشست هماهنگی هفته بازخوانی حقوق بشر آمریکایی که در شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی برگزار شد، گفت: اسلام می‌فرماید خدا شما را از رفتار عادلانه با کسانی که با شما سر ستیز بر سر دین ندارد، منع نمی کند، با آنها رفتار عادلانه داشته باشید و حقوقشان را رعایت کنید، تا میان شما و غیر مسلمانانی که خصومتی ایجاد شده مودت برقرار شود، چون اسلام نمی‌خواهد انسان‌ها به خاطر تفاوت دین و مذهب دشمنی داشته باشند. 

وی خاطرنشان کرد: خداوند جایی ما را از رابطه با غیر مسلمانان باز می دارد، که حقوق مسلمانان را به خاطر دین‌شان سلب کنند و به خاطر باورهای مسلمانان با آنها سر ستیز دارند و می خواهند اراده خودشان را بر ما تحمیل کنند. در برابر اینها باید به نحوه دیگری رفتار کنیم. 

علوی گفت: اسلام می فرماید که وقتی در برابر شما مسلمانان کسانی هستند که به قراردادها و پیمانها احترام نمی گذارند، روابط سازنده و عادلانه با آنها معنی ندارد و از پذیرش آنها به عنوان دوست، مسلمانان را منع می کند. 

وی تصریح کرد: قرآن می فرماید که این دسته از مسلمانان اگر به شما دست یابند، نیتهای سوءشان را بروز می دهند و فقط زمانی که هویت شما را ازتان بگیرند، آرامش می یابند و در هر عرصه می کوشند با شما وارد مبارزه شوند. لذا هر جا آنها را یافتید با آنها به مقابله برخیزید و پایگاه‌هایشان را بزنید. 

وزیر اطلاعات گفت: خداوند به مسلمانان می گوید که این غیر مسلمانان که با شما بر سر دین ستیز دارند، در ظاهر حرف از حقوق بشر و تعامل می زنند اما در واقع سیاست اِعمالی شان خونریزی و نقض حقوق بشر است. 

وی اظهار داشت: شما رفتار آمریکا را نه فقط با ایران، بلکه با همه دنیا ببینید. به عمده قراردادهایشان وفادار نماندند و از بسیاری از معاهدات دو یا چند جانبه خارج شد.

علوی گفت: آیا به چنین دولتی می توان اعتماد کرد و با او سازش داشت؟ 

وی در ادامه بیان داشت: منطق دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی زور است و اگر بخواهیم تا انتها عقب نشینی نکنیم باید اولین قدم عقب نشینی را برنداریم و الا زورگویی آنها و عقب نشینی ما انتها نخواهد داشت. 

وی با اشاره به اینکه نقض حقوق بشر در آمریکا ریشه دار، سیستماتیک و نهادینه شده است، ادامه داد: در حکومت آمریکا هیچ اراده ای برای مقابله با نقض حقوق بشر نمی بینیم.

وزیر اطلاعات با بیان اینکه هیچ اراده‌ای در کارکرد آمریکا در مبارزه با نقض حقوق بشر توسط این کشور مشاهده نمی‌شود، گفت: در جریان قتل سیاه‌پوست آمریکایی هیچ برخورد قابل ملاحظه‌ای با پلیس آمریکا دیده نمی‌شود و پلیس با خشونت تمام حق حیات یک انسان را سلب می‌کند.

وی ادامه داد: هرگاه فعالیت کشوری مخالف منافع آمریکا باشد، حقوق بشری را علم می‌کند و از شعار ابزاری در برخورد با ملت‌های دیگر استفاده می‌کند. تحریم‌هایی که امروز در شرایط فراگیری کرونا به ایران تحمیل کرده است از این جمله است. 

علوی گفت: آمریکا در شعار می‌گوید ایران شامل تحریم دارویی نیست اما هر جای دنیا بتواند از حرکت دارو و ماده غذایی به سمت کشورمان جلوگیری کند و به خیال خود می‌خواهد ملت ایران را در برابر خود تسلیم کند غافل از اینکه ملت ایران پشت بیرق مقام معظم رهبری حرکت می‌کند و ملت ایران اهل وادادگی نیست.

وزیر اطلاعات گفت: در بحران کرونا رژیم آمریکا با افتضاح جهانی روبرو شد و مشاهده می‌کنیم در حوزه سلامت نیز بین شهروندان خود با تبعیض رفتار می‌کند.

وی اظهار کرد: منافقین در ایران نیز جنایت‌های زیادی مرتکب شدند اما آمریکا نه تنها مقابله نکرد بلکه آنها را از لیست تروریسم خارج کرد. آیا جنایت به شهادت رساندن سردار دلها سپهبد شهید قاسم سلیمانی غیر از حمله تروریستی است؟ وقتی منافع رژیم آمریکا در بین باشد این کشور نه تنها از تروریست حمایت می‌کند بلکه خودشان هم دست به اقدامات تروریستی می‌زنند.

علوی با اشاره به اینکه امروز تروریسم اقتصادی آمریکا گوی سبقت را ربوده است در پایان گفت: دنیا امروز آرام آرام منطق ایران را درک کرده است و می‌بیند که تنها یک قدرت جرات نه گفتن به آمریکا را دارد‌.

     

خروج